Check Out The Full List of Winners At The AMVCAs 2016

0
7
amvca2016
AMVCA AWARD
Image source: dvworxstudios.comamvca

Adesua Etomi and Daniel K. Daniel won big last night at the 2016 edition of the Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCAs), held at the Eko & Suites, in Victoria Island, Lagos, going home with awards for Best Actress and Best Actor in a drama respectively.

The awards show which was the fourth edition of what has now become one of the biggest film awards on the African continent was an all-Nigerian affair. Of the 30 awards given out on the night, 21 were won by Nigerians (or people that worked on Nigerian films).

Other big winners on the night include Stephanie Linus’ Dry for Best Overall movie, Akin Omotosho (Tell Me Something) for Best Director, Folarin Falana for Best actor in a Comedy and Funke Akindele for Best actress in a Comedy.

It was an emotional moment, as Nollywood veteran, Bukky Ajayi was awarded the AMVCAs Merit Award, along with Sadiq Daba, who was absent at the event.

Kemi ‘Lala’ Akindoju went home with the coveted Trailblazer award; an award that has Ivie Okujaiye and C.J Obasi as past winners.

Check out the full list of winners below.

 

BEST ACTRESS IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES)

JENIFA’S DIARY – FUNKE AKINDELE (Winner)

BEING MRS ELLIOT – LEPACIOUS BOSE

SKINNY GIRL IN TRANSIT – ABIMBOLA CRAIG

AN AFRICAN CITY – NANA MENSAH

DESPERATE HOUSE GIRLS – INI EDO

 

BEST ACTRESS IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)

Falling – Adesua Etomi (Winner)

Road to yesterday – Genevieve Nnaji

Don’t cry for me – Mary Lazarus

Stop – Belinda Effah

Ayanda – Fulu Mugovhani

The Visit – Nse Ikpe-Etim

 

BEST ACTOR IN A DRAMA (MOVIE/TV SERIES)          

A Soldier’s Story – Daniel K. Daniel (Winner)

Breathless – Mike Ezuruonye

Being mrs elliot – majid micheal

A long night – van vicker

Jaja the great – segun arinze

Falling – blossom chukwujekwu

 

BEST ACTOR IN A COMEDY (MOVIE/TV SERIES)        

Jenifa’s Diary – Folarin Falana (Winner)

Officer Titus – Kelechi Udegbe

Stop – IK Ogbonna

Caught in the Act – Bishop Imeh Umoh

Head Gone – Bowoto Jephthah

 

 

BEST DIRECTOR     

Tell me Sweet Something – Akin Omotosho (Winner)

Road to Yesterday – Ishaya Bako

Dry – Stephanie Linus

Ayanda – Sara Blecher

Gbomo Gbomo Express – Walter ‘Waltbanger’ Taylaur

Rebecca – Shirley Frimpong-Manso

 

BEST OVERALL MOVIE (AFRICA) 

Dry – Stephanie Linus (Winner)

Freetown – Adam Abel and Garrett Batty

Ayanda – Sara Blecher

Tell Me Something Sweet – Akin Omotosho

Road To Yesterday – Ishaya Bako

Silverain – Juliet Asante

House Arrest – Joseph Kenneth Ssebaggala

 

BEST TELEVISION SERIES

Daddy’s Girls – Ariyike Oladipo (Winner)

Jane and Abel – Dorothy Ghettuba

How to Find a Husband – Erica Sugo Anyadike

Santalal – Gerald Langiri

Officer Titus – Olabisi Jinadu

 

BEST WRITER OF A MOVIE/TV SERIES 

AYANDA – Trish Malone (Winner)

FREETOWN – Melissa Leilani Larson

ANNIVERSARY – Afe Olumoye

ROAD TO YESTERDAY – Emil B. Garuba

IQUO’S JOURNAL – BLESSING EGBE

 

BEST COSTUME DESIGNER (MOVIE/TV SERIES)         

Dry – Uche Nancy (Winner)

Silverain – Patrick Asante

Being Mrs Elliot – Byge Oru

The First Lady – Tomi Adeoye

Oracle Online – Ejiro Amos Tafiri/Vanessa Otarva

Cougars – Angel Nwakibie

 

BEST MAKEUP ARTIST (MOVIE/TV SERIES)

Ayanda – Louiza Calore (Winner)

Dry – Gabriel Okorie

Jaja the Great – Innocent Abba

Ojuju – Funke Olowu

Being Mrs Elliot – Moses Ogunlana

 

BEST LIGHTING DESIGNER (MOVIE/TV SERIES)         

Common Man  – Stanlee Ohikhuare (Winner)

Kpians-the feast of souls – Stanlee Ohikhuare

House Arrest – Francis Lubanjuma

Gbomo Gbomo Express – David Wyte and Paul Gambit

Being Mrs Elliot – Oluwole Olawoyin

 

BEST PICTURE EDITOR     

Rebecca – Shirley Frimpong-Manso (Winner)

Tell me Sweet Something – Vuyani Sondlo

Road To Yesterday – Chuka Ejorh

A Soldier’s Story – Frankie Ogar

Special Crimes Unit: Lasgidi Cops – Adeyemi Olowoshagba

 

BEST DOCUMENTARY       

FAAJI AGBA – Remi Vaughan-Richards (Winner)

THE NEW AFRICA – Kagho Crowther Idhebor

GOGE AFRICA ENCOUNTERS WILD GORILLA – Nneka Isaac-Moses

DEMYSTIFYING AUTISM – Dotun Akande

DAWN TO DUSK – Nanmet Anthony

 

BEST MOVIE – SOUTHERN AFRICA         

Lilongwe – Joyce mhango chavula (Winner)

Ayanda – Sara Blecher

Tell Me Sweet Something – Akin Omotosho

 

BEST SUPPORTING ACTOR         

A Soldier’s Story – Sambassa Nzeribe (Winner)

Stolen Water – Blossom Chukwujekwu

Stigma            – Soibifaa Dokubo

A soldier’s story – Olumide Oworu

The Department – O.C. Ukeje

 

BEST SUPPORTING ACTRESS (MOVIE/TV SERIES)

BEFORE 30 – TUNBOSUN AIYEDIHIN (Winner)

BEFORE 30 – BEVERLY NAYA

TELL ME SWEET SOMETHING – THISHIWE ZIQUBU

DRY – ZUBAIDAT IBRAHIM FAGGE

THE GREEN NECKLACE – LEPACIOUS BOSE

 

BEST ART DIRECTOR (MOVIE/TV SERIES)

The refugees – Frank Raja Arase (Winner)

Stigma – Dagogo Diminas

Dry – Gabriel Okorie

Common Man – Stanlee Ohikhuare

Elephant in the Room – Patrick ‘koinage’ Nnamani

 

BEST CINEMATOGRAPHER (MOVIE/TV SERIES)        

TELL ME SOMETHING SWEET – Paul Michaelson (Winner)

AYANDA – Jonathan Kovel

COUPLE OF DAYS – Tolu LordTanner

THE REFUGEES – Okey Oku and Robert Peters

DRY – Angel Barroeta

COMMON MAN – Stanlee ohikhuare

 

BEST SHORTFILM OR ONLINE VIDEO    

A Day with Death – Oluseyi Amuwa (Winner)

Panic Button – Bongiwe Selane

Yawa – Kassim Braimah

Blood Taxi – Folasakin Iwajomo

A Cup of Sugar – Bongiwe Selane

 

BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE/TV SERIES – YORUBA

Binta Ofege – Abiodun Jimoh and Jumoke Odetola (Winner)

Taxi driver (Oko Ashewo) – Don Omope

Victims – Mercy Aigbe

Ayomi – Bukunmi Oluwasina

Shadow – Kazim Adeoti

 

Best Movie – West Africa (Drama/Comedy)

ROAD TO YESTERDAY – Chinny Onwugbenu, Genvieve Nnaji, Chichi Nwoko (Winner)

DRY – Stephanie Linus

STIGMA – Dagogo Diminas

THE VISIT – Biodun Stephens (Koga Studios)

THE REFUGEES – Frank Rajah Arase

SILVERAIN – Juliet Asante

COMMON MAN – Stanlee ohikhuare

 

BEST SOUND EDITOR (MOVIE/TV SERIES)

Dry – Marquex Jose Guillermo (Winner)

Ayanda – Guy Steer

Road to yesterday – Kulanen Ikyo

Candle in the wind – Bernie Anti

Bambitious – Maurice Kings

Tell me Sweet Something – Gavin McCullough

 

BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE/TV SERIES- IBO        

Usekwu Igbo -PAUL IGWE (Winner)

Chetanna – Chigozie Atuanya

The Missing God – Ubaka Joseph Ugochukwu

Udo Gba koi koi – Onyekachukwu Okeke

Nduka – Charles Novia

 

BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE/TV SERIES – HAUSA

Dadin Kowa – Salisu Balarabe (Winner)

Sarki Jatau – Bashir Abdullahi

Inji Yan’ Ca Ca – Najjashi SB Jakara

Sakaina – Abubakar mai shadda and Hafizu Bello

Baya Da Kura – Nuhu Abdullahi

 

BEST INDIGENOUS LANGUAGE MOVIE/TV SERIES – SWAHILI        

KITENDAWALI – Josephat Lukaza (Winner)

MYUMBA 10 – Damaris Irungu-Ochieng

SAMAKI MCHANGANI – Amil Shivji

FIHI – Caroline Mbaturia

SUMU – Neema Ndanu Kilon

 

BEST MOVIE – EAST AFRICA

MAPENZI – Elizabeth Michael (Winner)

HOUSE ARREST – JOSEPH KENNETH SSEBAGGALA

CALL 112 – Joseph Kenneth Ssebaggala

KITENDAWALL – Josephat Lukaza

MPANGO MBAYA – Staford Kihore

DADDY’S WEDDING – Honeymoon Aljabri

 

AMVCAS Merit Award

Bukky Ajayi

Sadiq Daba

 

Trailblazer Award

Kemi ‘Lala’ Akindoju

1 COMMENT

  1. Your reviews were exactly what I had in mind. But I have to add that I didn’t feel any chemistry between Bond and MoneyPenny,no sparks whatsoever. Save that,this movie is awesome. Oh,and I take back all the things I’ve said about Daniel Craig in the past,he’s an amazing Bond.

    • Kachi…. No doubt he’s not as good as the previous Bond’s like Pierce & Roger Moore when it comes to flirting, but i think he had a good go at it considering he’s the physical type.

  2. Well, I fink d movie is awsome tho av not had time to go see it bt d review says it all. Looking forward to giving u a feedback afta seeing d movie. Thumbs up Zubie and Kiki!!!!